פעילות גופנית והדימוי העצמי שלנו

מרץ 1, 2021

 

מחקרים רבים העוסקים בנושא דימוי הגוף מגלים כי רוב הנשים אינן מרוצות מהמראה החיצוני שלהן. במקביל, מגלים המחקרים כי בין הגורמים הדומיננטיים ביותר לתחושת שביעות רצון נמצאים נושא הירידה במשקל וכן תחושה של רזה.

מחקרים אלו מגלים ממצאים חד משמעיים בכל הנוגע לביצוע פעילות גופנית: על פי המחקרים, לפעילות הגופנית ישנה השפעה ישירה על דימוי הגוף ובכוחה לשפר משמעותית את התחושה לגבי הגוף ואת הדימוי העצמי הגופני באופן משמעותי ואף יותר מכל אלמנט אחר.

במחקר, נשאלו נשים אודות הגורמים המשפיעים יותר מכל על הדימוי העצמי הגופני. הרוב הגדל של הנשים (64%) אמרו כי פעילות גופנית קבועה מעלה יותר מכל את ההערכה העצמית, אחריהן (62%) ציינו כי ירידה במשקל היא הגורם המרכזי, 53% דיווחו כי תחושה של רזה היא הגורם המעלה את הדימוי העצמי יותר מכל, 48% התייחסו למחמאות על ההופעה, 46% ציינו בגדים מחמיאים כגורם המעלה את הדימוי העצמי החיובי, 43% ציינו כי אהבה היא הגורם המשמעותי ביותר להעלאת הדימוי העצמי ואילו 40% בלבד התייחסו לחוויה מינית טובה כגורם חיובי המשפיע לטובה על הדימוי העצמי.

בקרב גברים הנתונים לא היו שונים כל כך: 62% ציינו כי פעילות גופנית הינה גורם המשפיע לטובה על דימוי גוף חיובי ולעומתם 39% ציינו כי ירידה במשקל היא הגורם המשמעותי ביותר. משקלול הנתונים ניכר כי פעילות גופנית ניצבת בראש רשימת הגורמים לעלייה בדימוי העצמי ואין לה מתחרים בכך.

ישנם גורמים רבים ומגוונים המשפיעים על מבנה הגוף הייחודי של כל אדם. למעשה, כל אחד מאיתנו הינו בעל מבנה גנטי ייחודי לו, קצב חילוף חומרים המאפיין אותו, מבנה אישיות אינדיווידואלי, אורח חיים המשפיע על אופן האכילה ועוד. כל אחד מאיתנו ניחן בתכונות ייחודיות לו והגורם המשמעותי ביותר באמצעותו אנו יכולים להשפיע על המראה החיצוני שלנו הוא הפעילות הגופנית.

לפעילות הגופנית יתרונות רבים מעבר לירידה במשקל. מחקרים רבים מוכיחים כי פעילות ספורטיבית סדירה הינה בעלת השפעה אנטי דכאונית. למעשה, מדובר במעגל אינסופי של תחושה רעה הנגרמת מדימוי עצמי נמוך, ודימוי עצמי נמוך המוחרף בעקבות מצב רוח שלילי. פעילות גופנית המבוצעת באופן שוטף הינה בעלת יכולת להפר את המאזן השלילי וליצור מאזן חיובי על ידי העלאת המורל וירידה במשקל בו זמנית.

הפעילות הגופנית מביאה לתחושת שליטה במשקל ובגוף. הודות לחילוף חומרים מהיר יותר, מחזור דם בריא יותר וחיוניות גבוהה של הגוף – משתפר הדימוי העצמי באופן משמעותי ומביא עמו איכות חיים גבוהה יותר.

מחקרים מוכיחים כי הפעילות הגופנית מאריכה את החיים ומשפרת את רמתם. במקביל, קיום פעילות גופנית סדירה הינה ערובה לבריאות פיזית ונפשית של האדם למשך שנים רבות. כוחה של הפעילות הגופנית תקף לכל גיל ובכל שלב של החיים, וביכולתה למנוע מחלות באופן טבעי ולתרום משמעותית לעליית איכות החיים הטבעית של כל אדם באשר הוא.

ספורטאים ודימוי עצמי חיובי

מחקרים רבים מוכיחים כי לספורטאים דימוי גוף חיובי יותר מאשר לכלל האוכלוסייה. נתון זה תלוי בהיות הספורטאים בעלי גוף אסתטי, בריא וחיוני השומר על המראה האידיאלי המבוסס על גוף חטוב ומרשים. במקביל, פעילות גופנית ברמות גבוהות הוכחה כגורם בעל השפעה על דימוי גוף חיובי, הערכה עצמית גבוהה והימנעות ממצבי רוח ירודים. המחקרים טרם גילו מה קדם למה: האם מדובר באנשים בעלי דימוי עצמי חיובי אשר מרבים להשתתף בפעילויות ספורטיביות או שמא אלו המשתתפים בפעילויות ספורט מפתחים דימוי גוף חיובי. אין ספק, יחד עם זאת, שיש קשר ישיר בין השניים.

לנו בסטודיו C חשובה התחושה של כל לקוחה ולפיכך אנחנו עושים כמיטב יכולתנו על מנת לשפר את מצב הרוח של כל אחת ואחת ולתמוך משמעותית בבטחון העצמי. העלייה בבטחון העצמי משפיעה על כל תחומי החיים: התפקוד מתייעל, הריכוז משתפר משמעותית ואופן ההתמודדות עם מחויבויות היומיום משתפר פלאים.

באמצעות שיפור היציבה והמראה החיצוני ניתן לשפר משמעותית את הדימוי הגופני. מאחר והאדם הינו מכלול של תופעות פיזיות ונפשיות הגלומות בגוף אחד, בכוחנו לגרום לו להיות שילוב מלא של השניים תוך טיפוח הגוף וחיזוקו על מנת להבטיח את הבריאות הנפשית. באמצעות פעילות גופנית  ותנועה מונחית אנו משפרות את הדימוי הגופני שלנו, את ההערכה העצמית החיובי ואף מתפתחות נפשית ותודעתית.

השיעורים הייחודיים של סטודיו C מבוססים על פיתוח מודעות לגוף על תפקידיו השונים. היכרות  עם הגוף ויכולותיו מאפשרים לכל אישה לדעת את כישוריו הטבעיים של הגוף ואת מגבלותיו. הפעילות הגופנית האירובית בסטודיו C משחררת בטא אנדורפין המופרש במוח וגורם לתחושות הנאה ורגיעה. הפעילות הגופנית המתקיימת בסטודיו C הינה זמן איכות להורדת מתחים, שחרור מלחצים והתחברות להנאה אמיתית.  הנאה זו משפרת את מצב הרוח של המתעמלות ומביאה לאיכות חיים חדשה!

כל אישה, בכל גיל, השומרת על חיוניות ובריאות – מבטיחה לעצמה דימוי עצמי גבוה, שלמות פנימית ואיזון כולל.

המאמר נכתב ע"י גלית פרי, סמנכ"ל הדרכה – רשת סטודיו C

 

הרשמו לניוזלטר שלנו
מבטיחים לשלוח לכם רק דברים חשובים.

נהנתם ממאמר זה?
אל שכחו לשתף ברשתות!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google